شانزدهمین همایش روسای کتابخانه های مرکزی

شانزدهمین همایش روسای کتابخانه های مرکزی

شانزدهمین همایش روسای کتابخانه های مرکزی

 

شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در روزهای یکشنبه و دوشنبه 27-26 خرداد ماه سال 1398 به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با حضور سرکار خانم دکترطوبی کاظمی معاون تحقیقات دانشگاه، آقای دکتر پیام کبیری رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت و روسای کتابخانه­‌های مرکزی علوم پزشکی سراسر کشور در محل مرکز خدمات اطلاع‌­رسانی دانشگاه برگزار گردید.

در اولین روز همایش ابتدا خانم دکتر کاظمی ضمن خوشامدگویی و خیر مقدم، مطالبی درباه جایگاه و نقش مرکز خدمات اطلاع رسانی دانشگاه ارائه نمودند.

در ادامه آقای دکترکبیری اهداف همایش و گزارشی از میزان استفاده از پایگاه­های اطلاعاتی ارائه نمودند.

 آقای دکتر حسین بیدختی مدیر محترم اطلاع رسانی دانشگاه گزارشی از عملکرد دانشگاه مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه دانشگاه ارائه نمودند.

خانم دکترفرزانه فضلی معاون مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی گزارشی از برنامه عملیاتی کتابخانه های دانشگاهی و تامین منابع کتابخانه های دانشگاهی ارائه نمودند.

درادامه آقای دکتر علی رشیدی مدیر محترم اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه درباره آینده نگاری در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی مطالبی ارائه نمودند.

در روز دوم آقای دکتر رحمت ا... فتاحی استاد برجسته و پیشکسوت گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد مطالبی تحت عنوان استراتژی­های ملی برای خلق ارزش­های مشترک در کتابخانه­‌های علوم پزشکی ایران و آقای دکتر داریوش علیمحمدی، استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه خوارزمی مطالبی درباره  مراکز اطلاعات سلامت: از بازپروری خادمان تا بازآفرینی خدمات ارائه نمودند .

آقای دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی ریاست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در اختتامیه شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه‌­های مرکزی دانشگاه­های علوم پزشکی کشور، با بیان اینکه اکثر وقت پزشکان موفق در دوران دانشجویی به کتابخوانی و کتابخانه اختصاص می‌­یابد گفت: به همت کتابداران و سایر پرسنل این مجموعه، کتابخانه‌­ها محیطی مناسب در جهت رشد و پیشرفت علمی پژوهشی دانشجویان فراهم می­‌کنند و با  اشاره به دستاوردهای چشمگیر کتابخانه مرکزی دانشگاه در سالیان اخیر و کسب رتبه نخست برترین کتابخانه مرکزی دانشگاه­های علوم پزشکی تیپ ۲کشور در سال گذشته افزود، این موفقیت افتخاری بزرگ برای دانشگاه محسوب می‌شود.
وی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این همایش و حضور روسای کتابخانه‌­های علوم پزشکی سراسر کشور در این همایش خاطرنشان کرد، امیدواریم با نقطه نظراتی که در این همایش مطرح شد، گام­های مثبتی در جهت ارتقاء حوزه­های آموزشی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی برداشته شود.

دکتر دهقانی با بیان اینکه از کتابخانه به عنوان قلب تپنده یاد می­‌شود تاکید کرد: کتابخانه‌­ها در ارتقاء آگاهی و سواد دانشجویان جایگاه ویژه‌­ای دارند.

در ادامه آقای دکتر کبیری با اشاره به فرایند برگزاری دوره­‌های قبلی این همایش گفت: تصمیم بر این شد تا در ادامه همایش­ها در دانشگاه هایی برگزار شود که در عرصه کتابخانه‌­ای نمونه و الگو هستند.

آقای دکتر کبیری با بیان اینکه کتابخانه مرکزی علوم پزشکی بیرجند از افتخارات دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور است افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در عرصه کتابداری به عنوان یک دانشگاه موفق و نمونه عمل کرده و با فراهم نمودن زیرساخت و امکانات لازم توانسته است جزیی از دانشگاه‌های تراز اول کشور در حوزه کتابخانه باشد.
وی با اظهار اینکه این همایش با هدف هم‌­اندیشی، استفاده از تجارب همکاران و تصمیم سازی بر اساس سیاست‌های اطلاع‌رسانی و کتابداری در عرصه علوم پزشکی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار گردیده است خاطرنشان کرد، خوشبختانه سطح برگزاری این همایش مطلوب بود و با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های پژوهشی کتابخانه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و ارائه خدمات بهتر در دانشگاه‌ها از دیگر اهداف این همایش است تصریح کرد، اولین همایش روسای کتابخانه­‌های علوم پزشکی کشور بود که امکان پخش زنده اینترنتی در آن فراهم شد.
دکتر کبیری در ادامه با قدردانی از زحمات مسئولین دانشگاه در طی سالیان اخیر در جهت تلاش همه جانبه برای پیشرفت دانشگاه، از دکتر حسین بیدختی مدیر اطلاع­انی پزشکی و منابع علمی دانشگاه به پاس زحمات ایشان در ارتقائ زیرساخت­ها و خدمات اطلاع رسانی و نیز میزبانی شایسته این همایش با اهدای لوح، تقدیر نمود.

منبع: http://hbi.ir/forms/newsdetails.aspx?Id=11849&hbsId=0&category=2&templateid=2